Kobieta i biznes, czyli event manager

Kobiety często radzą sobie w wielu biznesach o wiele lepiej niż mężczyźni. Na pewno dobrym przykładem jest Oliwia, która pomimo niezbyt korzystnych czasów zdecydowała się kilka lat temu na założenie firmy w nietypowej branży. Padło bowiem na agencję eventową.

Jej decyzja dojrzała zaraz po ukończeniu studiów. Kreowanie wizerunku firm i instytucji, czyli kierunek jaki skończyła, niejako powiązany był z tym co zamierzała zrobić. Ponadto miała pewne doświadczenie w organizacji pokazów tańca, które mogła wykorzystać do prowadzenia firmy. Jedynym minusem był na pewno moment, bowiem w 2011 roku na rynku panował kryzys, co powodowało, że założenie jakiegokolwiek biznesu było dość ryzykownym ruchem. Dlatego też rodzina i znajomi ostrzegali iż nic może z tego nie wyjść i powinna się wstrzymać, a nie od razu po studiach rzucać się na przysłowiową głęboką wodę. Jednakże Oliwia pozostała nieugięta w swojej decyzji, czego dzisiaj na pewno nie żałuje.

Początki firmy

Na samym początku podobnie jak w każde branży Oliwia zetknęła się z kilkoma niezbyt przyjemnymi sytuacjami, jak te w których ktoś plagiatował jej harmonogramy szkoleń. Jednakże jak podkreśla, większość sytuacji które ją spotkały były pozytywne, biorąc pod uwagę także fakt, iż zaczynając nie miała ona ani żadnych kontaktów w tej branży, ani znajomości ani tym bardziej doświadczenia.

Obecnie terenem działania firmy jest Kraków i Polska południowa, jeżeli jednak impreza ma zasięg ogólnokrajowy, wtedy firma działa tam gdzie jest to konieczne.

Dotacja na start

Finanse były niezwykle istotną częścią realizacji planów związanych z biznesem, dlatego Oliwia postanowiła wystąpić o dotację unijną. Pomimo wielu przeciwności w końcu ją uzyskała, co udało się dopiero za 7 razem, gdyż wcześniej jej wnioski z bardzo różnorodnych powodów były odrzucane. Dotacja pozwoliła sfinansować zakup wielu niezbędnych sprzętów. Firma Oliwii jako jedyna w kraju posiada na przykład bańkową kulę. Jest to wykonana na indywidualne zamówienie maszyna, pozwalająca na zamknięcie ludzi w ogromnych mydlanych bańkach.

Na dzień dzisiejszy firma współpracuje z kilkunastoma osobami. Właścicielka unika zatrudniania na etat uważając, że tym samym pracownicy mają znacznie mniejszą motywację do pracy i działania. Twierdzi że do momentu w którym nie będzie musiała zatrudniać nikogo na etat, tego nie zrobi.

Firma Oliwii to obecnie 3 działy, które skupiają się na określonym rodzajach imprez. Jeden zajmuje się imprezami dla dzieci, jak na przykład urodzinowe, drugi zaś imprezami firmowymi, wymagającymi zupełnie innego podejścia. Trzeci dział skupia się na imprezach dla dorosłych jak wieczory panieńskie czy kawalerskie lub podobne do nich.

Na pewno swoistą ciekawostką będzie fakt, że już po pierwszym miesiącu prowadzenia firmy Oliwia zanotowała zyski, co rzadko się zdarza w wielu biznesach. Twierdzi, że przez kilka lat prowadzenia ani razu nie doszło do sytuacji w której firma zakończyłaby miesiąc stratami.

Przykład Oliwii idealnie pokazuje, że jeżeli tylko się chce, to można osiągnąć postawiony sobie cel. Czasem nawet taki pomysł na biznes, który w otoczeniu wydaje się nierealny do spełnienia, ma duże szanse powodzenia.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *